Met deze opdracht zoek je uit wat vrijheid specifiek betekent voor jou. De opdracht helpt je op eenvoudige wijze voorbij de oppervlakte te gaan en te ontdekken hoe jij op concrete wijze in je eigen leven uiting wil geven aan vrijheid. Een fantastisch hulpmiddel om dit voor elkaar te krijgen is de vrij-schrijven oefening.
Vrij schrijven is een methode om jezelf in een creatieve modus te brengen, om zo zonder moeite ideeën naar boven te laten komen die anders misschien aan de oppervlakte zouden blijven. Het is een methode die mensen wereldwijd gebruiken om welk project dan ook van de grond te krijgen. Of je nou voor jezelf wil beginnen, een nieuw blog schrijft of een abstracte vraag wil beantwoorden, vrij schrijven werkt altijd.
Het maakt niet uit of je ooit eerder hebt geschreven of niet, deze methode is simpel en iedereen kan het. Het is een manier van schrijven waarbij je zo’n 10 minuten lang non-stop schrijft, zonder te denken, zonder je te haasten, zonder op spelling en grammatica te letten, zonder terug te lezen en te herschrijven en zonder het te delen. Je schrijft wat je wil en hoe je het wil, het is volledig aan jou. Je hand is continu in beweging en je schrijft alle ideeën die in je opkomen op. Het is een hele creatieve en pure manier van schrijven en iedereen lijkt het erover eens te zijn dat het met pen en papier effectiever is dan op de computer.
Zodra je even niet weet wat te schrijven schrijf je bijvoorbeeld ‘ik weet niet wat ik moet schrijven, ik wacht op ideeën en ik weet dat ze gaan komen’. Dit herhaal je net zolang totdat er weer ideeën komen, en die komen er gegarandeerd.
Peter Elbow, de man die vrij schrijven als methode wereldwijd bekendheid heeft gegeven, legt de waarde van vrij schrijven mooi uit in de volgende woorden: